ساختار سیاسی
به این مطالب امتیاز دهید.

دولت اوکراین

ساختار سیاسی دولت اوکراین بر اساس قانون اساسی این کشور  بصورت جمهوری است و بالاترین مقام رسمی آن رییس جمهور است که در دوره ای 5 ساله توسط مردم  انتخاب میشود. قوای مجریه، قضاییه و مجلس از یکدیگر مسقل می باشند. همچنین رییس جمهور پس از انتخاب، نخست وزیر مورد نظر خود را به پارلمان معرفی میکند. البته طبق قانون اساسی رییس جمهور قدرت اصلی را در دست دارد. این کشور استقلال خود را در 24 آگوست 1991 به دست آورد.

 

ukraine parliament building

 

نشان ملی اوکراین

logo bنشان ملی جمهوری اوکراین در سال ۱۹۹۲ میلادی جایگزین نشان رسمی جمهوری سوسیالیستی اوکراین شوروی گردید نیزه سه شاخه به کار رفته در آن نماد رسمی کشور اوکراین می باشد و رنگ های آن از رنگ های پرچم این کشور اقتباس شده است.

 

پرچم اوکراین

Flag_of_Ukraine.svgپرچم اوکراین داراری سابقه تاریخی است . اما در طول زمان تغییرات زیادی کرده ولی رنگ های زرد و آبی در طول دوره های مختلف تغییر نکرده است. رنگهای زرد و آبی به لحاظ مذهبی و ملی همواره در اوکراین مورد اهمیت بوده و در گذشته های دور لباس سربازان و نشانه های جنگی به این رنگ ها منقش بوده اند. همچنین در معماری کلیساهای کیف رنگ های زرد و آبی به  وفور دیده میشوند. برای اولین بار در ۲۸ ژانویه ۱۹۹۲ بعد از فروپاشی شوروی و استقلال، پرچم اوکراین به رسمیت شناخته شد.  این پرچم دارای تناسب ۲:۳ بوده و از دو نوار آبی و زرد رنگ افقی تشکیل شده است. در فرهنگ عامه طراحی پرچم اوکراین الهام گرفته از این جمله است:  ” آسمان آبی و زمین زرد” – منظور از زمین زرد، کشت گندم و برکت در کشاورزی سرزمین است. و این برکت خدادی به درستی در اوکراین نمو پیدا کرده و اوکراین را به یکی از بزرگترین تولید کنندگان محصولات کشاورزی و گندم تبدیل کرده است.

 

Flag of Ukraine in its natural habitat