روز ملی اوکراین
5 (100%) 3 votes

روز ملی اوکراین

هر ساله روز 24 آگوست در اوکراین جشن گرفته می شود. 24 آگوست روزی ملی اوکراین است. در چنین روزی یعنی 24 آگوست 1991 پارلمان اوکراین اعلام استقلال کرد و این روز بسیار مهم در تقویم اوکراین بعنوان روز ملی اوکراین معرفی شد.
اگر چه اوکراین در طول تاریخ همواره زبان و فرهنگ خاص خود را داشته، اما این کشور به ندرت تواسته استقلال داشته باشد. در قرون اخیر اکراین تحت سلطه کشورهای همچون روسیه، عثماتی و لهستان بوده است.
در سال 1992 در یک معامله سیاسی بین لهستان و اتحاد جماهیر شوروری، قسمتی از غرب اوکراین تحت سلطه لهستان و مابقی آن تحت سلطه شوروری قرار گرفت.
در دوران حکومت ژوزف استالین، میلیون ها کشاورز اوکراینی به دلیل تصرف زمین های کشاورزی اشان با گرسنگی و مرگ دست و پنجه نرم میکردند. این دوره از مهمترین مقاطع تاریخی در اوکراین است که مردم این سرزمین را برای بدست آوردن استقلال آماده، مهیا و تشویق می کرد. در طول جنگ جهانی دوم نیز شماری از مردم اوکراین علاوه بر جنگ با اشعالگران نازی، با نیروهای روس نیز به مبارزه می کردن. حتی بعد از جنگ جهانی دوم هم گروه های مقاومت اوکراینی تا سال 1950 به مبارزه خود با روس ها ادامه دادند.
در سال 1980 که ساختار اتحاد جماهیر شوروری ضعیف شد، مردم اوکراین باری دیگر نیاز به استقلال را به خوبی دریافتند. و در جولای 1990 پارلمان اوکراین اعلام استقلال کرد. به همین دلیل است که جشن های روز استقلال برای اولین بار در 16 جولای برگزار شد. بعد از یک کودتا توسط دولت کمونیست، پارلمان اوکراین برای دومین و آخرین بار در 24 آگوست سال 1991 اعلام استقلال کرد. این تصمیم پارلمان در اول دسامبر همان سال به همه پرسی گذاشته شد و بیش از 90 درصد مردم اوکراین مهر تاییدی بر تصمیم پارلمان گذاشته و به استقلال رای دادند.
از سال 2004 روز استقلال اوکراین، بعنوان روز ملی این کشور ثبت گردید. همچنین این روز بعنوان روز پرچم ملی اوکراین نیز به رسمیت شناخته شد.

 

ukraine independence day

لطفا به این مطالب امتیاز دهید.
recipe image
www.ukrvisa.net
روز ملی اوکراین
Author Name
Published On
Average Rating
4.51star1star1star1star1star Based on 2 Review(s)