اوکراین میزبان یورو ویژن 2017

//اوکراین میزبان یورو ویژن 2017
اوکراین میزبان یورو ویژن 2017
به این مطالب امتیاز دهید.
اوکراین میزبان یورو ویژن 2017 – در مسابقه موسیقی یوروویژن سال ۲۰۱۶، اوکراین با آهنگی به نام ‘۱۹۴۴’ اول شد که به کوچ اجباری تاتارها از شبه‌جزیره کریمه به دستور ژوزف استالین، رهبر وقت شوروی اشاره می‌کند.

مقام‌های روسیه پیش‌تر از حضور این آهنگ در رقابت‌های یوروویژن ابراز نارضایتی کرده بودند. چون سال 2016 اوکراین برنده این مسابقه شده بود، مسابقات امسال یوروویژن در کیف پایتخت اوکراین برگزار می‌شود.

در رده‌بندی امتیازهایی که مردم و داوران از کشورهای مختلف عضو اتحادیه رادیو-تلویزیونی اروپا به شرکت‌کنندگان دادند، پس از اوکراین، استرالیا دوم شد و پس از آن روسیه بیشتر امتیاز را گرفت.

آهنگی که نماینده روسیه در رقابت‌های سال 2016 خواند، در طول مسابقه از آهنگ‌های محبوب بود و یکی از حدس‌های اصلی برای برنده نهایی، روسیه بود. اما در نهایت آهنگی برنده شد که بعضی رسانه‌ها آن را “ضد روسی” خوانده‌اند.

 

Susana-Jamaladinova

 

این آهنگ را سوزانا جمال‌الدینوا معروف به “جماله” اجرا می‌کرد که خودش هم از تاتارهای کریمه است و می‌گوید اقوامش از جمله کسانی بوده‌اند که با آن دستور استالین، از کریمه احراج شده‌اند.

این خواننده اوکراینی، آهنگش را به مادر مادربزرگش  تقدیم کرده است که در سال ۱۹۴۴ با پنج بچه‌اش مثل حدود ۲۵۰ هزار تاتار دیگر وادار به ترک کریمه شد “و هیچ‌گاه به اوکراین باز نگشت”.

زمستان دو سال پیش و پس از یک همه‌پرسی مناقشه‌برانگیز، روسیه شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد؛ اقدامی که از سوی اغلب کشورهای غربی به رسمیت شناخته نشد و روابط روسیه و غرب را سردتر کرد.

این آهنگ برنده نهایی رقابت‌های یوروویژن به زبان انگلیسی شد اما بخش‌های هم‌خوانی در آن به زبان ترکی تاتارهای کریمه است. جماله خودش گفته است: در این آهنگ از شگردهای آوازی پیچیده‌ای استفاده کرده‌ام؛ از جمله موسیقی مقامی. با برنده‌شدن اوکراین، این کشور امسال میزبان مسابقه یوروویژن خواهد بود.